KÚPIŤ BYT TERAZ ALEBO POČKAŤ? BUDÚ CENY NEHNUTEĽNOSTI KLESAŤ?
#VladimirSabol #Blog

KÚPIŤ BYT TERAZ ALEBO POČKAŤ? BUDÚ CENY NEHNUTEĽNOSTI KLESAŤ?

Publikovane:23/02/2023

Publikoval:Vladimír Sabol

Z každej strany na nás vyskakujú informácie, že ceny nehnuteľností klesajú a budú aj naďalej. Je to už prezentované aj v médiach tak to musí byť pravda. No je to skutočne tak? Skutočne ceny nehnuteľností klesajú? A budú ešte klesať? Kúpiť teda byt teraz alebo počkať? Poďme si dať na stôl fakty a hneď bude všetko jasné ...

Na začiatok je nutné spomenúť, že naša realitná kancelária PROFI REALITY SABOL je na trhu nehnuteľností aktívna nepretržite od roku 2012. Sme členmi združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS) kde si na internej úrovni vymieňame s ostatnými realitnými kanceláriami aktuálne informácie. Zároveň pracujeme s informáciami "z prvej ruky" pri vlastných obchodoch preto si môžeme dovoliť zodpovedne prehlásiť, že máme prehľad a úspešne radíme našim klientom ako sa zachovať v každom realitnom cykle.

Aj teraz sme v istej časti realitného cyklu, ktorý mal nejaký vývin a niekam bude smerovať. Poďme sa teda pozrieť ako to vyzerá s cenami nehnuteľností v blízkej budúcnosti.

História vývoja cien nehnuteľností

Ešte donedávna boli nízke úrokové sadzby, došlo to až do štádia, že kto nemal úver, okrádal sám seba a teda na trhu bolo na strane kupujúcich množstvo záujemcov: A) Záujemcovia o vlastné bývanie B1) Malí investori B2) Väčší investori B3) Hotovostní investori.

Každý chcel kupovať (hlavne byty ako najlikvidnejší artikel) čo vyvolalo obrovský záujem a teda zvyšovanie cien. Keď ceny rástli, vlastníci nehnuteľností, ktorým predaj nesúril svoje nehnuteľnosti na trh neumiestnili a čakali na ďalšie zvyšovanie cien. Tým sa vytvoril deficit nehnuteľností na predaj, čo zas tlačilo cenu nahor. Byty potiahli aj ceny ostatných nehnuteľností.

A prišiel obrat ...

Vojna na Ukrajine, vysoká inflácia (mimochodom spôsobená nezodpovednosťou Európskej centrálnej banky (ECB), nie vojnou) a zvyšovanie úrokových sadzieb = nedostupnosť úverov pre záujemcov o kúpu = menej kupujúcich = menší dopyt

Následne ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb = ešte menej kupujúcich. V tomto momente predávajúci zistili, že je najvyšší čas na predaj a čakajúci umiestnili svoje nehnuteľnosti na trh = zvýšená ponuka nehnuteľností = vyrovnanie dopytu a ponuky = STOP rastu cien.

Následne ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb a aktuálny stav = odstránenie investorov z trhu, nakoľko dnes už kúpa investičnej nehnuteľnosti úverom nedáva ekonomický zmysel = ešte menej kupujúcich, zostali len ktorí potrebujú bývať.

Na strane vlastníkov, ktorí zaspali dobu nastáva panika a zaplavili trh nehnuteľnosťami na predaj, čo aktuálne vytvára opačnú nerovnováhu na trhu = prebytok ponuky, nedostatok dopytu = klesajúce ceny.

Budúcnosť ...

Ako to teda bude ďalej? Budú teda ceny nehnuteľnosti klesať aj ďalej? Krištáľovú guľu síce nemáme, no z faktov je možné vytvoriť celkom dobrú predstavu budúceho vývoja.

Fakt č. 1 - informácie zverejňované v médiách majú 2 až 3 mesačné oneskorenie. Realitní makléri a kancelárie pracujú s aktuálnymi informáciami.

Fakt č. 2 - vnímame, že vlastníci dospeli do bodu kedy už nechcú ceny znižovať a predáva len ten kto musí, veľká časť svoje nehnuteľnosti prenajíma a prečkáva obdobie poklesu lebo ten je na 99,9% dočasný.

Fakt č. 3 - Európska centrálna banka ( ECB) plánuje ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb čo zas sťaží dostupnosť úverovania kúpy nehnuteľností = zas menej záujemcov bude schopných kúpiť nehnuteľnosť a dostávame sa do patovej situácie kedy záujemcovia nevedia financovať kúpu a predávajúci nechcú už znižovať ceny = dočasné zamrznutie trhu.

Fakt č. 4 - Kto potrebuje bývať alebo predať ten uskutoční realitný obchod za akejkoľvek situácie

Výsledok a predikcia

Aktuálne je trh zamrznutý a hýbe sa minimálne. Ceny už klesli, zreálnili sa a predávajúci nie sú ochotní viac znižovať. Radšej volia vyčkávaciu taktiku. Predávajúcich nič netlačí. Kupujúcim naopak stále rastú úroky na úveroch a hotovostnú časť peňazí pripravených na kúpu nehnuteľnosti požiera vysoká inflácia. Obchoduje len kto musí a takto to bude ešte odhadom aj v roku 2023. Vývoj cien je priamo závislý na úrokových sadzbách. Ceny začnú stúpať až keď budú vytvorené podmienky pre investorov tak aby im nákup nehnuteľnosti dával ekonomický zmysel. Dovtedy to bude stagnácia. Neočakávame ani žiadny rapídny pokles.

TIP na záver pre čakajúcich na nižšie ceny

Nechceme Vám brať ilúzie, no vyjadrenia všetkých kupujúcich bez rozdielu sú stále rovnaké: "škoda, že som nekúpil pred troma rokmi". Tí, ktorý nekúpia ani dnes si presne to isté budú hovoriť o tri roky. A áno, týka sa to aj Vás. Odpovedzte si úprimne, neľutujete teraz, že ste nekúpili nehnuteľnosť pred troma rokmi? A čo myslíte ako to bude o ďalšie tri roky.

Chcete aj VY profitovať v každej časti realitného cyklu?

Ak chcete aj Vy profitovať na našich znalostiach, skúsenostiach a prehľade radi Vás privítame v rodine našich klientov.

Pomáhame kupujúcim kúpiť dobrú nehnuteľnosť za dobrú cenu, predávajúcim predať za dobrých podmienok, prenajímateľom sa staráme o nepretržitý prenájom ich nehnuteľností a podnikateľom šetríme čas a plníme nevyužité priestory, či speňažujeme prebytočný majetok.

Všetko nájdete prehľadne spracované tu: PROFESIONÁLNE REALITNÉ SLUŽBY

Páčil sa vám článok? Potrebujete sa zorientovať na realitnom trhu? Neváhajte nás kontaktovať. Akúkoľvek spätnú väzbu vítame. Veríme, že spolu nájdeme ideálne riešenie Vašich potrieb a potrieb Vašich blízkych.

Kontaktujte nás … prvá konzultácia je u nás stále NEZÁVÄZNÁ a ZDARMA

Ak si po nej sadneme a budete chcieť, radi Vás zaradíme medzi našich mnohých spokojných klientov, spolupráca s ktorými ústi do takýchto REFERENCIÍ

+421 940 708 291 / [email protected]

Chcete PREDAŤ alebo PRENAJAŤ nehnuteľnosť?


Pozývame Vás na kávičku kde Vám detailne ukážeme ako aj z Vašej nehnuteľnosti pre Vás získame maximum. Zavolajte nám alebo nám napíšte a dohodneme si termín stretnutia podľa vašich časových možností. Tešíme sa na Vás.

Viete čo o nás hovoria naši klienti?
Prečítajte si naše REFERENCIE