KÚPIŤ BYT TERAZ ALEBO POČKAŤ? BUDÚ CENY NEHNUTEĽNOSTI KLESAŤ?
#VladimirSabol #Blog

KÚPIŤ BYT TERAZ ALEBO POČKAŤ? BUDÚ CENY NEHNUTEĽNOSTI KLESAŤ?

Publikovane:23/02/2023

Publikoval:Vladimír Sabol

Z každej strany na nás vyskakujú informácie, že ceny nehnuteľností klesajú a budú aj naďalej. Je to už prezentované aj v médiach tak to musí byť pravda. No je to skutočne tak? Skutočne ceny nehnuteľností klesajú? A budú ešte klesať? Kúpiť teda byt teraz alebo počkať? Poďme si dať na stôl fakty a hneď bude všetko jasné ...

Na začiatok je nutné spomenúť, že naša realitná kancelária PROFI REALITY SABOL je na trhu nehnuteľností aktívna nepretržite od roku 2012. Sme členmi združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS) kde si na internej úrovni vymieňame s ostatnými realitnými kanceláriami aktuálne informácie. Zároveň pracujeme s informáciami "z prvej ruky" pri vlastných obchodoch preto si môžeme dovoliť zodpovedne prehlásiť, že máme prehľad a úspešne radíme našim klientom ako sa zachovať v každom realitnom cykle.

Aj teraz sme v istej časti realitného cyklu, ktorý mal nejaký vývin a niekam bude smerovať. Poďme sa teda pozrieť ako to vyzerá s cenami nehnuteľností v blízkej budúcnosti.

História vývoja cien nehnuteľností

Ešte donedávna boli nízke úrokové sadzby, došlo to až do štádia, že kto nemal úver, okrádal sám seba a teda na trhu bolo na strane kupujúcich množstvo záujemcov: A) Záujemcovia o vlastné bývanie B1) Malí investori B2) Väčší investori B3) Hotovostní investori.

Každý chcel kupovať (hlavne byty ako najlikvidnejší artikel) čo vyvolalo obrovský záujem a teda zvyšovanie cien. Keď ceny rástli, vlastníci nehnuteľností, ktorým predaj nesúril svoje nehnuteľnosti na trh neumiestnili a čakali na ďalšie zvyšovanie cien. Tým sa vytvoril deficit nehnuteľností na predaj, čo zas tlačilo cenu nahor. Byty potiahli aj ceny ostatných nehnuteľností.

A prišiel obrat ...

Vojna na Ukrajine, vysoká inflácia (mimochodom spôsobená nezodpovednosťou Európskej centrálnej banky (ECB), nie vojnou) a zvyšovanie úrokových sadzieb = nedostupnosť úverov pre záujemcov o kúpu = menej kupujúcich = menší dopyt

Následne ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb = ešte menej kupujúcich. V tomto momente predávajúci zistili, že je najvyšší čas na predaj a čakajúci umiestnili svoje nehnuteľnosti na trh = zvýšená ponuka nehnuteľností = vyrovnanie dopytu a ponuky = STOP rastu cien.

Následne ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb a aktuálny stav = odstránenie investorov z trhu, nakoľko dnes už kúpa investičnej nehnuteľnosti úverom nedáva ekonomický zmysel = ešte menej kupujúcich, zostali len ktorí potrebujú bývať.

Na strane vlastníkov, ktorí zaspali dobu nastáva panika a zaplavili trh nehnuteľnosťami na predaj, čo aktuálne vytvára opačnú nerovnováhu na trhu = prebytok ponuky, nedostatok dopytu = klesajúce ceny.

Budúcnosť ...

Ako to teda bude ďalej? Budú teda ceny nehnuteľnosti klesať aj ďalej? Krištáľovú guľu síce nemáme, no z faktov je možné vytvoriť celkom dobrú predstavu budúceho vývoja.

Fakt č. 1 - informácie zverejňované v médiách majú 2 až 3 mesačné oneskorenie. Realitní makléri a kancelárie pracujú s aktuálnymi informáciami.

Fakt č. 2 - vnímame, že vlastníci dospeli do bodu kedy už nechcú ceny znižovať a predáva len ten kto musí, veľká časť svoje nehnuteľnosti prenajíma a prečkáva obdobie poklesu lebo ten je na 99,9% dočasný.

Fakt č. 3 - Európska centrálna banka ( ECB) plánuje ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb čo zas sťaží dostupnosť úverovania kúpy nehnuteľností = zas menej záujemcov bude schopných kúpiť nehnuteľnosť a dostávame sa do patovej situácie kedy záujemcovia nevedia financovať kúpu a predávajúci nechcú už znižovať ceny = dočasné zamrznutie trhu.

Fakt č. 4 - Kto potrebuje bývať alebo predať ten uskutoční realitný obchod za akejkoľvek situácie

Výsledok a predikcia

Aktuálne je trh zamrznutý a hýbe sa minimálne. Ceny už klesli, zreálnili sa a predávajúci nie sú ochotní viac znižovať. Radšej volia vyčkávaciu taktiku. Predávajúcich nič netlačí. Kupujúcim naopak stále rastú úroky na úveroch a hotovostnú časť peňazí pripravených na kúpu nehnuteľnosti požiera vysoká inflácia. Obchoduje len kto musí a takto to bude ešte odhadom aj v roku 2023. Vývoj cien je priamo závislý na úrokových sadzbách. Ceny začnú stúpať až keď budú vytvorené podmienky pre investorov tak aby im nákup nehnuteľnosti dával ekonomický zmysel. Dovtedy to bude stagnácia. Neočakávame ani žiadny rapídny pokles.

TIP na záver pre čakajúcich na nižšie ceny

Nechceme Vám brať ilúzie, no vyjadrenia všetkých kupujúcich bez rozdielu sú stále rovnaké: "škoda, že som nekúpil pred troma rokmi". Tí, ktorý nekúpia ani dnes si presne to isté budú hovoriť o tri roky. A áno, týka sa to aj Vás. Odpovedzte si úprimne, neľutujete teraz, že ste nekúpili nehnuteľnosť pred troma rokmi? A čo myslíte ako to bude o ďalšie tri roky.

Chcete aj VY profitovať v každej časti realitného cyklu?

Ak chcete aj Vy profitovať na našich znalostiach, skúsenostiach a prehľade radi Vás privítame v rodine našich klientov.

Pomáhame kupujúcim kúpiť dobrú nehnuteľnosť za dobrú cenu, predávajúcim predať za dobrých podmienok, prenajímateľom sa staráme o nepretržitý prenájom ich nehnuteľností a podnikateľom šetríme čas a plníme nevyužité priestory, či speňažujeme prebytočný majetok.

Všetko nájdete prehľadne spracované tu: PROFESIONÁLNE REALITNÉ SLUŽBY

Chcete KÚPIŤ alebo VYHĽADAŤ nehnuteľnosť?

Zavolajte nám a na osobnom, či ONLINE stretnutí preberieme detaily našej budúcej spolupráce

HOVORIA O NÁS SPOKOJNÍ KLIENTI

Referencie

”Naozaj excelentný pristup, cenné rady a odporúčania boli u p. Sabola samozrejmosťou. Venoval sa nám naozaj naplno, bez ohľadu na to, či niečo kúpime, alebo sa len tak orientujeme v ponuke a len rozmýšľame o kúpe... Vyjadrujeme veľký obdiv k práci p. Sabola, vďaka ktorému sme sa dostali k nehnuteľnosti splňajúcej naše požiadavky a sme maximálne spokojní a milo prekvapení. Počas realizácie predaj - kúpa -financovanie sme nemali vďaka p. Sabolovi žiadne ťažkosti, vybavovačky a nepríjemnosti... Odporúčil nám aj zbehlého finančného poradcu, p. Floreka, ktorý nám pomohol pri výbere najvýhodnejšieho úveru - nielen z hľadiska jeho provízie, ale hlavne v náš prospech. Celkovo jeho agentúru PROFI REALITY SABOL hodnotíme veľmi pozitívne a samozrejme budeme len a len odporúčať ďalej a prajeme veľa podobne spokojných zákazníkov.

Rodina Kozmova

Dobrý deň pán Sabol,

môj nový byt už začína vyzerať k svetu ale hlavne sa z neho teším a konečne začínam pomaly vypínať motory a užívať si zariaďovanie. Posielam Vám recenziu a ako som si na stránke firmy prečítala, ani neviem či ešte nejakú potrebujete, veď je ich tam dosť a všetky s veľmi kladným hodnotením.

Pri sprostredkovaní predaja a následnej kúpy nehnuteľnosti som oslovila realitného makléra pána Vladimíra Sabola. Oplatilo sa. Pri jednaní s ním som ocenila hlavne jeho profesionálnosť, spoľahlivosť, taktnosť, promptnosť, precíznosť, komunikatívnosť a ochotu kedykoľvek pomôcť a poradiť. Ďakujem a prajem jemu aj celej spoločnosti veľa pracovných úspechov.

Mgr. Tkáčiková Bibiána

”Touto cestou by som chcela aj ostatných predávajúcich či kupujúcich podporiť pri výbere realitnej kancelárie PROFI REALITY SABOL. Nás si získal profesionálnym prístupom a ochotou realitný maklér Vladimír Sabol. O všetkých krokoch nás vždy informoval a ochotne pomohol pri celej realizácii predaja nehnuteľnosti.

Mária Trojanovičová

Touto cestou sa chcem poďakovať realitnému centru PROFI REALITY SABOL za služby ,,all inclusive" pri kúpe nehnuteľnosti. To "PROFI" v názve je tam jednoznačne opodstatnene. Chcem oceniť profesionálny a ľudský prístup ku klientovi, hľadanie najlepšieho riešenia v tých najzložitejších situáciách, ktoré kúpa nehnuteľnosti so sebou prináša. Vďaka p. Sabolovi som sa vyhol mnohým problémom a starostiam pri tejto veľmi náročnej operácii. Sám by som sa po skúsenostiach z tohto ,,obchodu,, do takejto závažnej veci už nikdy nepustil. Som rád, že som sa odovzdal do rúk skutočného realitného profesionála. Ešte raz chcem poďakovať p. Sabolovi za všetko, čo pre mňa urobil, popriať pevné zdravie a veľa takých spokojných klientov ako som ja. Vždy sa na jeho spoločnosť znovu rád obrátim."

Ing. Alexander Galajda

Chcela by som sa touto formou podeliť o moju pozitívnu skúsenosť s Vašou realitnou kanceláriou, no predovšetkým s prácou p. Vladimíra SABOLA pri predaji mojej nehnuteľnosti, ktorý bol nesmierne ochotný, veľmi prístupný so snahou naplniť všetky moje očakávania, v jednaní bol dôsledný a taktný a čo bolo najdôležitejšie v jednaniach s potenciálnym záujemcom o mnou predávanú nehnuteľnosť som nikdy nenadobudol dojem, že nestojí na mojej strane - práve naopak- bol mi nesmiernou oporou pri všetkých jednaniach a prehliadkach nehnuteľnosti (o ktorých si mimochodom pamätal takmer všetky detaily a takto ich aj záujemcom prezentoval) jednania viedol vždy a dôsledne v môj prospech. Na základe uvedeného Vás chcem veľmi pekne poprosiť, aby by ste si našli čas a aspoň slovne uznali prácu p. Vladimíra SABOLA, ktorý ma pri každom stretnutí presvedčil, že mu možno dôverovať - čo implicitne znamená aj dôveru v schopnosti Vašej RK, preto som presvedčená, že si - minimálne slovnú pochvalu - zaslúži. Prosím tlmočte mu ešte raz moju úprimnú vďaku za pomoc pri predaji mojej nehnuteľnosti. Vašej realitnej kancelárii prajem veľa úspechov na trhu, ale predovšetkým Vám prajem takú šťastnú ruku pri výbere Vašich spolupracovníkov, či zamestnancov, akú ste mali v prípade p. V. Sabola. Vaša spokojná klientka Martina Ďurišinová

RNDr. Martina Ďurišinová

Dobrý večer pán Sabol,

chápeme princíp Vašej práce a oceňujeme Vašu každodennú snahu pomôcť klientovi v akejkoľvek situácii. Páči sa mi, že nenecháte klienta \"rozležať\" a riešite veci \"za horúca\" a snažíte sa tak nájsť správne riešenie pre danú situáciu. Taktiež oceňujem Vašu pozitivitu a ľudskú stránku jednania, rýchle, promptné jednanie a nasadenie. Preto vyjadrujeme veľké poďakovanie za Váš čas, nadčasovosť a priamosť, ktoré mnohým maklérom chýba. Mala som pocit, že ako jeden z naozaj mála maklérov citlivo vnímate potreby zákazníka, bez ohľadu na to, či by ste v konečnom princípe profitovali a pozerali sa tak len na seba. Páči sa mi Vaša práca a určite budeme o Vás podávať len dobré referencie a kontakt na Vás radi posunieme ďalej.
Prajeme Vám príjemný večer a ešte raz ďakujeme za dobre mienený úmysel, ktorý síce nenadobudol svoj rozmer, ale má svoju hodnotu."

Manželia Haltmanoví

Dobrý deň. Chceli by sme sa touto formou poďakovať za pomoc pri predaji našej nehnuteľnosti, za seriózny a profesionálny prístup pána Sabola Vladimíra. Celý čas sme boli v kontakte, informoval nás o všetkom dôležitom. Prajeme jemu a spoločnosti PROFI REALITY SABOL veľa úspechov a vrelo odporúčame ďalším klientom.

Manželia Kočišoví

"Chceli by sme sa touto formou poďakovať p. Sabolovi Vladimírovi za ústretový a spoľahlivý prístup pri predaji nášho bytu v Prešove."

Manželia Chromí

”Pri kúpe bytu som spolupracoval s p. Vladimírom Sabolom. Kompletný servis počínajúc obhliadkami, rezervačnou zmluvou, hypotékou, končiac prepismi energii, správcovi, katastrálnom úrade bolo profesionálne zorganizované a zabezpečene. Veľmi oceňujem úsporu môjho času, byrokracia vybavená bez jediného dňa dovolenky :-)“

Ing. Dedina Miroslav

”Spolupráca s Profi Reality Sabol bola skvelá. Všetko išlo hladko a bez problémov. Pán Sabol pozisťoval všetky potrebné informácie, a povybavoval všetky potrebné náležitosti tak, že naša účasť na transakcii vlastne spočívala len v podpise materiálov. Dal si záležať na tom, aby sme všetkému rozumeli a všetko bolo jasné. Zodpovedal každú otázku. Naviac bol aj ochotný riešiť naše požiadavky ktoré mu zvýšili prácnosť - napr.ohľadom počtu bánk do ktorých zašleme žiadosť o hypotéku. Veľmi oceňujem jeho profesionalitu, rýchlosť práce, flexibilitu, a tiež ľudský a priateľský prístup a ústretovosť. Vďaka čomu celá transakcia išla maximálne hladko napriek tomu že manželka bola vo vysokom štádiu tehotenstva. Tým že byt sme kupovali, realitného makléra sme si nevyberali. Avšak, ak by sme si mohli vybrať, po tejto skúsenosti iného by sme nehľadali. Maximálna spokojnosť.

Ing. Marek Bednár