Vplyv konfliktu na Ukrajine na slovenský trh nehnuteľností - PROFI REALITY SABOL, s.r.o.

Vplyv konfliktu na Ukrajine na slovenský trh nehnuteľností

Vladimír Sabol 05.04.2022 503x

VPLYV KONFLIKTU NA UKRAJINE NA SLOVENSKÝ TRH NEHNUTEĽNOSTÍ

Vplyv konfliktu na Ukrajine na slovenský trh nehnuteľností

Ovplyvní konflikt na Ukrajine slovenský realitný trh? Otázka nestojí či, ale do akej miery a ktorým smerom? Konflikt na Ukrajine už jednoznačne ovplyvňuje trh nehnuteľností aj na Slovensku, prioritne na východnom Slovensku, v Prešove a Košiciach určite. To platí ako pre prenájmy tak pre predaje nehnuteľností.

PRENÁJOM NEHNUTEĽNOSTI:

Aktuálne už konflikt ovplyvňuje prenájmy rezidenčných nehnuteľností, kde bežný občan Slovenska má problém nájsť voľnú nehnuteľnosť na prenájom. Je to z dôvodu prísunu veľkého počtu majetnejších utečencov, ktorí nemajú problém nájom preplatiť a predplatiť aj na niekoľko mesiacov vopred. S takýmito situáciami sa v Prešove a Košiciach stretávame na dennej báze a tento stav primárne jemne dvíha ceny nájmov a sekundárne podporuje aj rast predajných cien nehnuteľností. Tieto fakty potvrdzuje aj aktuálny článok na hnonline.sk Realitný trh prišiel o tretinu bytov na prenájom

Na trhu je aktuálne menej nehnuteľností na predaj ako kupujúcich. Ak niekto zvažoval predaj svojho bytu, domu a predaj nepotreboval uskutočniť nejako súrne, je pre vlastníka výhodnejšie využiť ešte prenájom nehnuteľnosti a až následne nehnuteľnosť umiestniť na realitný trh na predaj. Ak vôbec k umiestneniu nehnuteľnosti na trh dôjde, nakoľko je pravdepodobné, že zabývaný nájomník po čase rovno nehnuteľnosť kúpi.

PREDAJ NEHNUTEĽNOSTI:

Konflikt ovplyvní aj predaj nehnuteľností a to rovno z viacerých dôvodov:

  • Ak bude konflikt pretrvávať dlhšie utečenci si na Slovensku vytvoria zázemie. Pracovné, vzdelávacie, vzťahové ... . Doposiaľ mal bežný Ukrajinec problém dostať sa do EU a na jej pracovný trh, konfliktom sa im dvere otvorili.
  • Veľká časť z nich sa už nebude mať kam vrátiť, no rovnako sa už nebudú chcieť vrátiť,
  • Navyše budú prínosom aj pre našu spoločnosť, nakoľko sme si hodnotovo, a kultúrne veľmi blízky a vyplnia dieru na našom pracovnom trhu a teda o dočasnosti otvorených dverí možno silno pochybovať.

No a všetci, ktorí tu zostanú budú potrebovať bývať. Tento stav opäť ešte viac otvorí pomyselné nožnice medzi ponukou a dopytom, čo znova bude zvyšovať cenu nehnuteľností.

PREČO hlavne Prešov, Košice a celý VÝCHOD SLOVENSKA?

Z jednoduchého dôvodu. Rodina zostane rozdelená a z východného Slovenska to majú k sebe najbližšie.

JE VHODNÝ ČAS NA KÚPU / PREDAJ NEHNUTEĽNOSTI?

V jednej otázke dve rozličné veci. Otázku teda rozdelíme.

Je vhodný čas na kúpu nehnuteľnosti?

Odpoviem protiotázkou. Bol vhodný čas na kúpu nehnuteľnosti pred 3 mesiacmi? Bol vhodný pred 6 mesiacmi? A čo pred 2, 5, 10 rokmi? Stále je odpoveď: „áno bol“. Ak sa prenesieme do budúcnosti o pol roka a položíme si rovnakú otázku aká bude odpoveď?

95% rezidenčných nehnuteľností sa kupuje za účelom vlastného bývania. Pri aktuálnom nastavení 5 ročnej lehoty na nezdanený predaj nehnuteľnosti je odpoveď myslím jasná. Rovnaká odpoveď bude v prípade investičnej nehnuteľnosti.

Nemyslím si však, že záujemcovia o kúpu aktuálne riešia otázku či kupovať. Bývať jednoducho treba. Skôr riešia otázku ako sa dostať k nehnuteľnosti? Ako vôbec kúpiť taký byt, aby ma niekto nepredbehol. Aby som nemusel ponúknuť viac. Aby som nekúpil mačku vo vreci ... . A práve pre tento účel poskytuje naša realitná kancelária klientom službu „Bývanie NA ISTOTU“ pomocou ktorej sa vieme dostať k neverejným ponukám bytov, domov či pozemkov, vieme ich preveriť po právnej, technickej, či vzťahovej stránke a zabezpečiť plynulý a bezpečný prevod nehnuteľnosti do vlastníctva kupujúceho. A navyše za dobrú cenu.

Je vhodný čas na predaj nehnuteľnosti?

Tu odpoveď nie je taká jednoznačná. Nedá sa zovšeobecniť. Každý predaj je vysoko individuálnou záležitosťou, ktorá si vyžaduje individuálny prístup. Každý vlastník predáva z iného dôvodu, je v inej situácii a až a len na základe týchto podstatných vstupných informácii sa dá zodpovedať otázka, či je alebo nie je vhodný čas na predaj. Naši realitní makléri tieto informácie pred každým predajom dôkladne analyzujú a vlastníkovi predstavujú optimálne riešenie jeho individuálnej situácie. Až na základe relevantných a aktuálnych informácii sa vlastník následne rozhodne ako bude pokračovať ďalej.

Takmer všetci vlastníci však prijímajú rozhodnutie o predaji nehnuteľnosti z pre nich podstatných dôvodov. Či už to je zväčšenie rodiny a teda kúpa inej, väčšej nehnuteľnosti, dofinancovanie výstavby inej nehnuteľnosti, či nedostatok času na správu napr. zdedenej nehnuteľnosti a podobne. A u nich je vhodný čas na predaj práve vtedy keď potrebujú vyriešiť svoje potreby.

ZÁVER

Konflikt na Ukrajine rozhodne mieša karty na slovenskom realitnom trhu. Či už klienti rozmýšľajú o kúpe alebo predaji nehnuteľnosti, mali by mať situáciu dobre zmapovanú, poznať relevantné skutočnosti, súvislosti a správne ich vyhodnotiť lebo len tak dosiahnu zo svojho zámeru (kúpy či predaja nehnuteľnosti) maximum. Inak prerábajú.

Dobrý realitný maklér všetko podstatné vie a vie ako tieto znalosti zúročiť v prospech svojho klienta. Naši makléri sú profesionáli vo svojom odbore preto sa na nich môžete kedykoľvek s dôverou obrátiť.

Autor:

Vladimír Sabol – Expert na nehnuteľností pre Prešov, Košice a okolie