Postup pri kúpe nehnuteľnosti - PROFI REALITY SABOL, s.r.o.

Postup pri kúpe nehnuteľnosti

Vladimír Sabol 28.05.2022 84x

Postup pri kúpe nehnuteľnosti

Je mnoho situácií, ktoré môžu nastať pri kúpe bytu, domu či pozemku. Prinášame vám orientačný postup, ako by to v ideálnom prípade mohlo vyzerať.

1. Čo chcete

Na úvod si treba dobre premyslieť o akú nehnuteľnosť máte záujem. Ide najmä o počet izieb, veľkosť v m², lokalitu, orientáciu na svetové strany a pod. Nezabudnite si zrátať, približne za akú cenu ste ochotný kupovať.

2. Aké máte možnosti

Následne sa treba rozhodnúť, či si obeháte banky sami alebo oslovíte špecialistov na financie a zistite si vaše možnosti: akú výšku úveru a za akých podmienok môžete získať.

Vedeli ste, že u nás vybavíme všetko na jednom mieste? Zanalyzujeme Vaše potreby i možnosti, preveríme a vybavíme najvýhodnejšie financovanie, nehnuteľnosť nájdeme a predáme aktuálnu ak to je potrebné.

3. S realitkou alebo bez?

Aj kupujúci môže osloviť realitného makléra, ktorý mu ušetrí čas, nájde a ukáže mu len nehnuteľností, ktoré by mali zodpovedať jeho predstavám. Druhou možnosťou je samostatne sledovať ponuky nehnuteľností na realitných portáloch no tam ste odkázaní len na verejnú inzerciu.

Pozrite si aké možnosti budete mať s našou službou „BÝVANIE na ISTOTU“

4. Vybavujte úver

Po nájdení vhodného domu či bytu, je čas v banke vybavovať úver. Ak teda nebudete financovať nehnuteľnosť z úspor alebo z predaja inej nehnuteľnosti.

5. Rezervácia

Ak je aspoň na jednej strane realitný maklér, podpisuje sa rezervačná zmluva a platí sa rezervačný poplatok. V prípade, že predávajúci a kupujúci nevyužívajú pomoc realitnej kancelárie, je dobre tiež začať rezervačnou zmluvou alebo priamo v kúpno-predajnej zmluve dohodnúť vyplatenie istej sumy na úvod, ešte pred vyplatením hypotéky bankou.

6. Zmluva

Kúpno-predajnú zmluvu vypracuje realitný maklér jednej zo strán. Ak nie je maklér ani na jednej strane, zmluvu môže vypracovať právnik alebo notár. Je vhodné, aby si ju druhá strana dala pozrieť vlastným právnikom a prípadne ju pripomienkovala.

7. Podpis zmluvy

Po podpise úverovej zmluvy, z ktorej informácie by mali byť zapracované v kúpnej zmluve, možno podpísať kúpnu zmluvu. Podpisy predávajúcej  strany musia byť notársky overené.

8. Kataster

Ak kupujete nehnuteľnosť cez hypotéku, predávajúci musí v banke podpísať súhlas so záložným právom. Dokumenty idú do katastra a až po vložení záložného práva banky na nehnuteľnosť uvoľní dohodnuté financie predávajúcej strane.

9. Vinkulácia alebo notárska úschova

V prípade, že kupujúci má dostatok prostriedkov na zaplatenie ceny bytu či domu, tie sa môžu vinkulovať v banke v prospech predávajúceho alebo ich vložiť do notárskej úschovy až do momentu, keď na katastri prejdú vlastnícke práva z predávajúceho na kupujúceho.

10. Odovzdanie nehnuteľnosti

Po prevode vlastníckych práv v katastri môže prísť k odovzdaniu nehnuteľnosti. V prípade financovania cez banku možno nehnuteľnosť odovzdať už po zapísaní záložných práv a uvoľnení peňazí z hypotéky bankou.

11. Odpis energií

V rámci odovzdania nehnuteľnosti si treba odpísať stav meračov energií.

12. Prepis u dodávateľov

Predávajúci by sa mal odhlásiť a kupujúci prihlásiť u dodávateľov energií aj u prípadných dodávateľov TV a internetu. Po prevode vlastníckych práv v katastri je potrebné sa odhlásiť, resp. prihlásiť v správcovskej spoločnosti, ktorá novému vlastníkovi pripraví predpis na nájomné. Posledným krokom je ohlásenie zmeny na daňovom úrade z hľadiska dane z nehnuteľnosti.

 

Záver

Prax ukazuje, že dnešná uponáhľaná doba nedáva človeku veľa priestoru na vyhľadanie nehnuteľnosti. Navyše človek veci neznalý spravidla balansuje na hrane hazardu nakoľko v procese kúpy či predaja nehnuteľnosti je množstvo situácii, ktoré vystavujú riziku jednu, či druhú stranu obchodu. Preto najkomfortnejším a najistejším riešením je osloviť spoľahlivú realitnú kanceláriu, či realitného makléra, ktorý zabezpečí úspešný, komfortný a bezproblémový realitný obchod od začiatku do konca.

V našej spoločnosti myslíme aj na kupujúcich a presne pre tento účel sme spustili službu vyhľadania nehnuteľnosti „BÝVANIE na ISTOTU“. Prečítajte si ako aj Vám nájdeme nehnuteľnosť podľa Vašich predstáv.