Automatický odhad ceny nehnuteľnosti – dokáže automat viac ako realitný maklér?
#VladimirSabol #Blog

Automatický odhad ceny nehnuteľnosti – dokáže automat viac ako realitný maklér?

Publikovane:10/11/2023

Publikoval:Vladimír Sabol

Automatický odhad ceny nehnuteľnosti – dokáže automat viac ako realitný maklér?

V posledných rokoch sa automatické odhadovacie systémy stávajú čoraz populárnejšími nástrojmi na určovanie hodnoty nehnuteľností. Tieto systémy používajú rozsiahle databázy a pokročilé algoritmy na rýchle a efektívne stanovenie ceny nehnuteľnosti. No dokážu skutočne nahradiť skúsenosti a odborné znalosti realitných maklérov?

Odborné znalosti vs. Pokročilé technológie

Realitní makléri sú profesionáli z praxe, ktorí rozumejú nuansám trhu s nehnuteľnosťami. Majú prístup k aktuálnym informáciám a vďaka svojim skúsenostiam môžu poskytnúť presné a personalizované ocenenie. Naproti tomu, automatické systémy, poskytujú rýchle odhady založené na veľkom objeme údajov zahrňujúcich minulé transakcie, aktuálne cenové ponuky a ďalšie relevantné faktory, no nevedia zohľadniť špecifiká nehnuteľnosti či lokality.

Výhody automatického odhadu

Jednou z najväčších výhod automatizovaných odhadov je ich rýchlosť a dostupnosť. Užívatelia môžu získať odhad hodnoty svojej nehnuteľnosti online takmer okamžite, a to často zadarmo alebo za symbolický poplatok. Tieto systémy sú tiež schopné zohľadniť veľké množstvo údajov, ktoré by mohlo byť pre človeka ťažko spracovateľné.

Limitácie automatizovaných systémov

Napriek ich rýchlosti a efektívnosti automatické systémy nemôžu úplne nahradiť ľudské znalosti a skúsenosti. Napríklad, nemôžu úplne pochopiť emocionálne a estetické hodnoty, ktoré môžu výrazne ovplyvniť percepciu hodnoty nehnuteľnosti kupujúcimi. Z tohto dôvodu môže byť odhad ceny vyšší ako je reálna trhová hodnota, čo môže nehnuteľnosť učiniť menej atraktívnou a ťažšie predajnou.

Záver

Automatizované systémy pre odhad ceny nehnuteľností ponúkajú užitočné a rýchle riešenia, ale nemali by byť používané izolovane. Najlepšie výsledky dosiahnete kombináciou automatizovaných systémov a odborných znalostí a skúseností realitných maklérov. Spoločne poskytujú komplexný pohľad na hodnotu nehnuteľnosti, čo je neoceniteľné nielen pri predaji ale aj pri kúpe nehnuteľnosti.


Často kladené otázky

 1. Ako presné sú automatické odhady cien nehnuteľností?

  • Automatické odhady zvyčajne nie sú veľmi presné. Sú založené len na všeobecných dostupných dátach a nemôžu plne zohľadniť unikátne vlastnosti nehnuteľnosti alebo aktuálne trhové nuansy.
 2. Môžem dôverovať online odhadu pri predaji svojej nehnuteľnosti?

  • Online odhady by mali byť použité len ako orientačné nástroje. Pri určovaní aktuálnej, reálnej a trhom akceptovateľnej ceny odporúčame konzultovať so skúseným realitným maklérom.
 3. Aké informácie sú potrebné pre automatický odhad?

  • Obvykle sa vyžaduje základná informácia o nehnuteľnosti, ako sú jej veľkosť, poloha, stav a výbava. Pamätajte, aké údaje automatu dodáte, taký výsledok dostanete. Automat nevie zohľadniť mnohé veci preto automaticky odhad je na úrovni cca 70% pravdepodobnosti, čo pri predaji nehnuteľnosti určite nie je dostatočné.
 4. Môže automatický systém nahradiť realitného makléra?

  • Hoci automatické systémy sú užitočné, nemôžu úplne nahradiť odborné znalosti a personalizovanú službu, ktorú ponúka realitný maklér.
 5. Aké sú hlavné výhody práce s realitným maklérom?

  • Realitný maklér poskytuje odborné znalosti, rozumie trhovým trendom, aktuálnym náladam na trhu, môže osobne spoznať nehnuteľnosť a pomôcť s celým procesom predaja od ocenenia až po záverečné transakcie. Prvotná návšteva nehnuteľnosti a odhad ceny sú zvyčajne bezplatné.

Chcete PREDAŤ alebo PRENAJAŤ nehnuteľnosť?


Spojte sa s nami. Detailne Vám ukážeme ako aj z Vašej nehnuteľnosti pre Vás získame maximum. Zavolajte nám alebo nám napíšte a dohodneme si termín ONLINE či OFFLINE stretnutia podľa vašich časových možností. Tešíme sa na Vás.

Viete čo o nás hovoria naši klienti?
Prečítajte si naše REFERENCIE

HOVORIA O NÁS SPOKOJNÍ KLIENTI

Referencie

”Naozaj excelentný pristup, cenné rady a odporúčania boli u p. Sabola samozrejmosťou. Venoval sa nám naozaj naplno, bez ohľadu na to, či niečo kúpime, alebo sa len tak orientujeme v ponuke a len rozmýšľame o kúpe... Vyjadrujeme veľký obdiv k práci p. Sabola, vďaka ktorému sme sa dostali k nehnuteľnosti splňajúcej naše požiadavky a sme maximálne spokojní a milo prekvapení. Počas realizácie predaj - kúpa -financovanie sme nemali vďaka p. Sabolovi žiadne ťažkosti, vybavovačky a nepríjemnosti... Odporúčil nám aj zbehlého finančného poradcu, p. Floreka, ktorý nám pomohol pri výbere najvýhodnejšieho úveru - nielen z hľadiska jeho provízie, ale hlavne v náš prospech. Celkovo jeho agentúru PROFI REALITY SABOL hodnotíme veľmi pozitívne a samozrejme budeme len a len odporúčať ďalej a prajeme veľa podobne spokojných zákazníkov.

Rodina Kozmova

Dobrý deň pán Sabol,

môj nový byt už začína vyzerať k svetu ale hlavne sa z neho teším a konečne začínam pomaly vypínať motory a užívať si zariaďovanie. Posielam Vám recenziu a ako som si na stránke firmy prečítala, ani neviem či ešte nejakú potrebujete, veď je ich tam dosť a všetky s veľmi kladným hodnotením.

Pri sprostredkovaní predaja a následnej kúpy nehnuteľnosti som oslovila realitného makléra pána Vladimíra Sabola. Oplatilo sa. Pri jednaní s ním som ocenila hlavne jeho profesionálnosť, spoľahlivosť, taktnosť, promptnosť, precíznosť, komunikatívnosť a ochotu kedykoľvek pomôcť a poradiť. Ďakujem a prajem jemu aj celej spoločnosti veľa pracovných úspechov.

Mgr. Tkáčiková Bibiána

”Touto cestou by som chcela aj ostatných predávajúcich či kupujúcich podporiť pri výbere realitnej kancelárie PROFI REALITY SABOL. Nás si získal profesionálnym prístupom a ochotou realitný maklér Vladimír Sabol. O všetkých krokoch nás vždy informoval a ochotne pomohol pri celej realizácii predaja nehnuteľnosti.

Mária Trojanovičová

Touto cestou sa chcem poďakovať realitnému centru PROFI REALITY SABOL za služby ,,all inclusive" pri kúpe nehnuteľnosti. To "PROFI" v názve je tam jednoznačne opodstatnene. Chcem oceniť profesionálny a ľudský prístup ku klientovi, hľadanie najlepšieho riešenia v tých najzložitejších situáciách, ktoré kúpa nehnuteľnosti so sebou prináša. Vďaka p. Sabolovi som sa vyhol mnohým problémom a starostiam pri tejto veľmi náročnej operácii. Sám by som sa po skúsenostiach z tohto ,,obchodu,, do takejto závažnej veci už nikdy nepustil. Som rád, že som sa odovzdal do rúk skutočného realitného profesionála. Ešte raz chcem poďakovať p. Sabolovi za všetko, čo pre mňa urobil, popriať pevné zdravie a veľa takých spokojných klientov ako som ja. Vždy sa na jeho spoločnosť znovu rád obrátim."

Ing. Alexander Galajda

Chcela by som sa touto formou podeliť o moju pozitívnu skúsenosť s Vašou realitnou kanceláriou, no predovšetkým s prácou p. Vladimíra SABOLA pri predaji mojej nehnuteľnosti, ktorý bol nesmierne ochotný, veľmi prístupný so snahou naplniť všetky moje očakávania, v jednaní bol dôsledný a taktný a čo bolo najdôležitejšie v jednaniach s potenciálnym záujemcom o mnou predávanú nehnuteľnosť som nikdy nenadobudol dojem, že nestojí na mojej strane - práve naopak- bol mi nesmiernou oporou pri všetkých jednaniach a prehliadkach nehnuteľnosti (o ktorých si mimochodom pamätal takmer všetky detaily a takto ich aj záujemcom prezentoval) jednania viedol vždy a dôsledne v môj prospech. Na základe uvedeného Vás chcem veľmi pekne poprosiť, aby by ste si našli čas a aspoň slovne uznali prácu p. Vladimíra SABOLA, ktorý ma pri každom stretnutí presvedčil, že mu možno dôverovať - čo implicitne znamená aj dôveru v schopnosti Vašej RK, preto som presvedčená, že si - minimálne slovnú pochvalu - zaslúži. Prosím tlmočte mu ešte raz moju úprimnú vďaku za pomoc pri predaji mojej nehnuteľnosti. Vašej realitnej kancelárii prajem veľa úspechov na trhu, ale predovšetkým Vám prajem takú šťastnú ruku pri výbere Vašich spolupracovníkov, či zamestnancov, akú ste mali v prípade p. V. Sabola. Vaša spokojná klientka Martina Ďurišinová

RNDr. Martina Ďurišinová

Dobrý večer pán Sabol,

chápeme princíp Vašej práce a oceňujeme Vašu každodennú snahu pomôcť klientovi v akejkoľvek situácii. Páči sa mi, že nenecháte klienta \"rozležať\" a riešite veci \"za horúca\" a snažíte sa tak nájsť správne riešenie pre danú situáciu. Taktiež oceňujem Vašu pozitivitu a ľudskú stránku jednania, rýchle, promptné jednanie a nasadenie. Preto vyjadrujeme veľké poďakovanie za Váš čas, nadčasovosť a priamosť, ktoré mnohým maklérom chýba. Mala som pocit, že ako jeden z naozaj mála maklérov citlivo vnímate potreby zákazníka, bez ohľadu na to, či by ste v konečnom princípe profitovali a pozerali sa tak len na seba. Páči sa mi Vaša práca a určite budeme o Vás podávať len dobré referencie a kontakt na Vás radi posunieme ďalej.
Prajeme Vám príjemný večer a ešte raz ďakujeme za dobre mienený úmysel, ktorý síce nenadobudol svoj rozmer, ale má svoju hodnotu."

Manželia Haltmanoví

Dobrý deň. Chceli by sme sa touto formou poďakovať za pomoc pri predaji našej nehnuteľnosti, za seriózny a profesionálny prístup pána Sabola Vladimíra. Celý čas sme boli v kontakte, informoval nás o všetkom dôležitom. Prajeme jemu a spoločnosti PROFI REALITY SABOL veľa úspechov a vrelo odporúčame ďalším klientom.

Manželia Kočišoví

"Chceli by sme sa touto formou poďakovať p. Sabolovi Vladimírovi za ústretový a spoľahlivý prístup pri predaji nášho bytu v Prešove."

Manželia Chromí

”Pri kúpe bytu som spolupracoval s p. Vladimírom Sabolom. Kompletný servis počínajúc obhliadkami, rezervačnou zmluvou, hypotékou, končiac prepismi energii, správcovi, katastrálnom úrade bolo profesionálne zorganizované a zabezpečene. Veľmi oceňujem úsporu môjho času, byrokracia vybavená bez jediného dňa dovolenky :-)“

Ing. Dedina Miroslav

”Spolupráca s Profi Reality Sabol bola skvelá. Všetko išlo hladko a bez problémov. Pán Sabol pozisťoval všetky potrebné informácie, a povybavoval všetky potrebné náležitosti tak, že naša účasť na transakcii vlastne spočívala len v podpise materiálov. Dal si záležať na tom, aby sme všetkému rozumeli a všetko bolo jasné. Zodpovedal každú otázku. Naviac bol aj ochotný riešiť naše požiadavky ktoré mu zvýšili prácnosť - napr.ohľadom počtu bánk do ktorých zašleme žiadosť o hypotéku. Veľmi oceňujem jeho profesionalitu, rýchlosť práce, flexibilitu, a tiež ľudský a priateľský prístup a ústretovosť. Vďaka čomu celá transakcia išla maximálne hladko napriek tomu že manželka bola vo vysokom štádiu tehotenstva. Tým že byt sme kupovali, realitného makléra sme si nevyberali. Avšak, ak by sme si mohli vybrať, po tejto skúsenosti iného by sme nehľadali. Maximálna spokojnosť.

Ing. Marek Bednár